Kutsal Kitap’a göre dua nedir?

Doğru kelimeleri kullanıp, doğru eylemleri gerçekleştirmediğiniz için dualarınızın duyulmayacağını veya dualarınızın kabul olması için belirli bir yere gitmeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Ya da yeterince uzun süre dua edip, kendinizi doğru ifade etmezseniz, istediğiniz cevabı alacağınız konusunda şüphe mi duyuyorsunuz?

Kutsal Kitap bize, Tanrı’nın kendisine seslenenlere iyi hediyeler vermeyi sevdiğini ve O’na seslenmeden önce O’nun, bizim neye ihtiyacımız olduğunu bildiğini söyler. (Matta 6: 8) Ayrıca; samimiyetten uzak bir şekilde diğer insanları etkilemek niyetiyle, göz boyayarak dua etmememiz gerektiğini ve sözcükleri süsleyip laf kalabalığı yapmanın, Tanrı’nın bizi duymasını kolaylaştırmadığını söyler.(Matta 6: 5-7) Aksine, iç odamıza girmeli ve kapıyı kapatmalıyız ki sadece Tanrı bizi görebilsin, sonra da Tanrı bizi ödüllendirsin.

Tanrı, sözlerimizden çok kalbimizle ilgilenir. Tanrı, insanların baktığı gibi bakmaz. İnsanlar dış görünüşe, Tanrı ise yüreğe bakar. Bu nedenle Davut, şöyle dua etmiştir: “İçimde temiz bir kalp yarat!” (Mezmur 51: 10) Biz de bu bilinçle; alçakgönüllü olmayı sevmeli ve gururdan uzaklaşmalıyız. Tanrı’ya seslendiğimizde, O bizim ihtiyaçlarımızın farkındadır ve kim olduğumuzu bilerek isteklerimizi kabul eder. Bu nedenle endişeli olmamalıyız ve her durumda Tanrı’ya isteklerimizi şükranla sunmalıyız.

Tanrı, bize rehberlik etme ve O’ndan istediğimizde bize bilgelik verme sözü verir. (Yakup 1: 5) Liderlerimiz için dua etmeliyiz.(1.Tim 2: 2) Hastalar için dua etmeliyiz.(Yakup 5:15) Günahlarımızı Tanrı’ya itiraf etmeliyiz. Tanrı, günahlarımızı bağışlamak için sadık ve merhametlidir.

“Çünkü Rab, dürüst olanın duasına özen gösterir, ancak kötülük yapanlara karşıdır.” (1. Petrus 3: 12) Tanrı’nın dualarımızı duyması, yeterince uzun süre dua etmemize veya doğru kelimeleri kullanmamıza bağlı değildir. Tanrı, ihtiyaçlarımızı bilen ve seslerimizi her koşulda duyan, duymak isteyen bir Babadır. Bizi duyar ve bize cevap verir.

“Çünkü sizin için düşündüğüm tasarıları biliyorum” diyor RAB. “Kötü tasarılar değil, size umutlu bir gelecek sağlayan esenlik tasarıları bunlar. O zaman beni çağıracak, gelip bana yakaracaksınız.
Ben de sizi işiteceğim. Beni arayacaksınız, bütün yüreğinizle arayınca beni bulacaksınız.” (Kutsal Kitap: Yeremya 29:11-13)

Her şeye, dua ile başla!